Formula1: ο ρέκορντμαν Φερστάπεν πέρασε τον Προστ σε νίκες και συνεχίζει!

Το Grand Prix στη Βραζιλία, εκτός από το ό,τι, ήταν ωραίος αγώνας με πολλές ανατροπές, μάχες και προσπεράσεις, είχε ενδιαφέροντα στατιστικά.

Ο Μαξ Φερστάπεν έκανε την 52η νίκη του και πέρασε τον Αλέν Προστ σε νίκες. Ο Ολλανδός ανέβηκε πλέον στην τέταρτη θέση στη λίστα των οδηγών με τις περισσότερες συνολικά νίκες στην ιστορία του σπορ. Η νίκη του Ολλανδού στη Βραζιλία ήταν η 17η, νέο ρεκόρ νικών σε μία σεζόν, καθώς και νέο ρεκόρ στη συλλογή βαθμών σε μια περίοδο, όπως και αριθμό γύρων, στους οποίους ήταν επικεφαλής, σε ένα πρωτάθλημα. Ένα πρωτάθλημα, το οποίο ακόμα δεν έχει τελειώσει.

Διαλύει τα ρεκόρ ο Μαξ!

Η νίκη του Φερστάπεν στη Βραζιλία, σημαίνει, ότι η Red Bull ισοφαρίζει το ρεκόρ της Mercedes του 2016 με 19 νίκες σε μία μόνο σεζόν. Ένα άλλο ρεκόρ, που πήρε η Red Bull από τη Mercedes και κρατούσε από το 2016, είναι αυτό για τους περισσότερους γύρους, που οδηγήθηκαν σε μια σεζόν (1.055).

Το προβάδισμα βαθμών, που έχει ο Φερστάπεν, σε σχέση με το δεύτερο οδηγό στη γενική κατάταξη του πρωταθλήματος είναι πλέον μεγαλύτερο, από από το σύνολο βαθμών, που είχε ο Σεμπάστιαν Φέτελ, όταν κέρδισε το πρώτο του παγκόσμιο πρωτάθλημα με Red Bull το 2010 (256 βαθμοί). Ο Μαξ έχει ηττηθεί μόνο μία φορά στα τελευταία 16 γκραν πρι– στον αγώνα της Σιγκαπούρης.

Αρνητικό ρεκόρ ο Λάντο, πετάει ο Αλόνσο

Ο τερματισμός στη δεύτερη θέση του Λάντο Νόρις για τη McLaren, ήταν ο 13ος τερματισμός της καριέρας του στο βάθρο των νικητών, ισοφαρίζοντας έτσι τον Νικ Χάιντφιλντ για τα περισσότερα βάθρα, χωρίς να κερδίσει αγώνα. Αυτό, ήταν το έβδομο βάθρο για τη φετινή σεζόν του Νόρις.
Ο Φερνάντο Αλόνσο κατέκτησε τη τρίτη θέση με την Aston Martin, κερδίζοντας τον Σέρτζιο Πέρεζ της Red Bull στη γραμμή του τερματισμού – με μόλις 0,053 δευτερόλεπτα διαφορά.

Έτσι ο Αλόνσο ισοφάρισε τους 106 τερματισμούς στο βάθρο του Αλέν Προστ – τέταρτος στη λίστα όλων των εποχών. Ήταν ο δεύτερος τερματισμός του Aλόνσο στο βάθρο στα τελευταία 12 Grand Prix – ο Ισπανός σημείωσε, έξι τερματισμούς στο βάθρο στους πρώτους οκτώ αγώνες φέτος.Ο Αλόνσο έχει πλέον εννέα τερματισμούς στο βάθρο στο Ιντερλάγκος χωρίς να έχει κερδίσει ποτέ εδώ – ρεκόρ F1 όλων των εποχών για μία μόνο πίστα.

Η τρίτη θέση του Αλόνσο στη Βραζιλία, τον ανέβασε στη βαθμολογία του πρωταθλήματος οδηγών. Ο Ισπανός πλέον, είναι στην τέταρτη θέση μπροστά από τον Νόρις με τρεις βαθμούς διαφορά και τον Κάρλος Σάινθ με έξι.

Κρατά τη δεύτερη θέση ο Πέρεζ

Ο Σέρτζιο Πέρεζ ήταν 4ος στη Βραζιλία και είναι τώρα δεύτερος στο πρωτάθλημα των οδηγών με 32 βαθμούς διαφορά από τον Λιούις Χάμιλτον. Θεωρητικά ο Μεξικανός, μπορεί να κατακτήσει τη δεύτερη θέση στον επόμενο αγώνα του πρωταθλήματος στο Grand Prix του Λας Βέγκας. Ο Πέρεζ έχει ένα αρνητικό ρεκόρ στη Βραζιλία, που διατήρησε.

Έχει αγωνιστεί στο Ιντερλάγκος περισσότερες φορές, από οποιαδήποτε άλλη πίστα, χωρίς να τερματίσει ποτέ στο βάθρο.
Ο οδηγός της Redbull σημείωσε 18 πόντους αυτό το Σαββατοκύριακο, έχοντας μόνο 21 πόντους στα προηγούμενα πέντε Grand Prix μαζί.
H πέμπτη θέση του Λανς Στρολ για την Aston Martin ήταν η δεύτερη θέση του στην πεντάδα της σεζόν του 2023 και η πρώτη του, μετά την Αυστραλία. Ο προηγούμενος καλύτερος τερματισμός του Στρολ στη Βραζιλία ήταν η δέκατη θέση το 2022.

Δύο στα τέσσερα για τη Scuderia

Ο Κάρλος Σάινθ κατάφερε να τερματίσει το μοναδικό μονοθέσιο με κινητήρα Ferrari στον αγώνα της Βραζιλίας. Η έκτη θέση τον έστειλε, στη βαθμολογία των οδηγών, πίσω από τον Αλόνσο και το Νόρις, που τερμάτισαν στο βάθρο.
Ο τερματισμός στην έβδομη θέση του Πιερ Γκασλί για τηνAlpine, ήταν ο τέταρτος τερματισμός του στην πρώτη επτάδα στα τελευταία οκτώ Grand Prix.
Η όγδοη θέση, που κατέλαβε ο Λιούς Χάμιλτον ήταν για τη Mercedes το χειρότερο αποτέλεσμα στο Iντερλάγκος στην υβριδική εποχή.

Ο Χάμιλτον αποκαλεί το GP του Σάο Πάολο «ένα που πρέπει να ξεχάσει», ενώ ο Ράσελ το χαρακτηρίζει, ως «πιο αργό Σαββατοκύριακο» του έτους. Ο Ράσελ εγκατέλειψε.
Ο Γιούκι Τσουνόντα έκανε ένα έξυπνο αγώνα, τερματίζοντας ένατος με την AlphaTauri. Οι βαθμοί, που έδωσε στην ομάδα του είναι υπερπολύτιμοι στη μάχη των ουραγών. Ο Ιάπωνας τερμάτισε για πρώτη φορά στο Grand Prix στο Ιντερλάγκος.

Ο Τσουνόντα έχει κερδίσει 10 βαθμούς στα τρία τελευταία αγωνιστικά Σαββατοκύριακα, έχοντας σκοράρει μόλις τρεις βαθμούς στους πρώτους 17 αγώνες της σεζόν.
Ο Εστεμπάν Οκόν τερμάτισε 10ος με την Alpine – το δεύτερο Grand Prix στη σειρά.

Η εγκατάλειψη του Σαρλ Λεκλέρ ήταν η δεύτερη φορά μέσα στα τελευταία τέσσερα γκραν πρι, που η Ferrari έχασε ένα αυτοκίνητο, πριν από την εκκίνηση. Η πρώτη φορά ήταν, όταν ο Σάινθ δεν εκκίνησε στο Κατάρ.