Site icon TheCars.gr

F1: η εκπληκτική χρονιά του Αλόνσο!

Fernando Alonso during the FIA Formula One World Championship 2023 in Spielberg, Austria on June 30, 2023 // Lucas Pripfl / Red Bull Ring // SI202306300917 // Usage for editorial use only //

Ο Φερνάντο Αλόνσο ήταν φέτος η έκπληξη του πρωταθλήματος. Οδήγησε σαν έφηβος, και δεν ήταν λίγες οι φορές, που πάλεψε για μια θέση στην τελική κατάταξη, είτε ήταν μάχη για το βάθρο, είτε για να μπει στη βαθμολογούμενη δεκάδα.

Αποτέλεσμα της εξαιρετικής φετινής του χρονιάς ήταν η τελική τέταρτη θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα των οδηγών.

Μάχη για την 4η θέση

Στο Grand Prix στο Αμπού Ντάμπι δόθηκε μεγάλη μάχη για την τέταρτη θέση της γενικής βαθμολογίας. Ο Φερνάντο Αλόνσο με την έβδομη θέση, που κατάφερε και πήρε στον αγώνα, έφτασε τους 206 βαθμούς και τερμάτισε τέταρτος, αφήνοντας πίσω του, τον Σαρλ Λεκλέρ της Ferrari, τον Λάντο Νόρις της McLaren και τον Κάρλος Σάινθ οδηγό της Ferrari.

Mάλιστα ο Φερνάντο Αλόνσο μπήκε στην πρώτη τετράδα της τελικής βαθμολογίας του παγκοσμίου πρωταθλήματος Formula 1, μετά από μια ολόκληρη δεκαετία. Την τελευταία φορά, που ο Αλόνσο ήταν τόσο ψηλά στη βαθμολογία ήταν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2013. Ο Ισπανός τότε, οδηγούσε για την ομάδα της Ferrari και είχε τερματίσει δεύτερος πίσω από τον Σεμπάστιαν Φέτελ.

Όλα μοιάζουν μαγικά

Ο Αλόνσο έχει δηλώσει, πως όταν είχε μείνει έξω από το παγκόσμιο πρωτάθλημα της F1 και έβλεπε αγώνες σαν απλός τηλεθεατής, του άρεσε να παρακολουθεί, τις δηλώσεις των οδηγών, ακόμα και τη βαρετή παρέλαση, πριν από κάθε αγώνα. Τότε κατάλαβε, πόσο σημαντικά ήταν όλα αυτά για τον μέσο τηλεθεατή, που αυτός σαν οδηγός βαριόταν.

Όταν επέστρεψε στο τιμόνι ενός μονοθεσίου και ακολούθησε ξανά το παγκόσμιο πρωτάθλημα, τα βλέπει όλα αυτά πλέον με άλλο μάτι. Μοιάζουν όλα μαγικά και καθόλου βαρετά. Το κέφι του ο Ισπανός το εξέφρασε με μια σπουδαία οδήγηση όλη τη φετινή χρονιά. Βοήθησε κι η άνοδος της Aston Martin, αλλά ο Αλόνσο ήταν το κάτι άλλο. Άξιζε να πάρει την τέταρτη θέση και να επανέλθει στον ανταγωνισμό.