Site icon TheCars.gr

F1 – Grand Prix Βραζιλίας: Κυριάρχησε η Ferrari στις ελεύθερες δοκιμές!

Formula1. Grand Prix Βραζιλίας. Κυριάρχησε η Ferrari στις ελεύθερες δοκιμές!

Η Scuderia Ferrari έδειξε σαφέστατα βελτιωμένη στις ελεύθερες δοκιμές, σήμερα το απόγευμα στη Βραζιλία. Ο Κάρλος Σάινθ έγραψε τον ταχύτερο γύρο με τον Σαρλ Λεκλέρ μόλις 0.108 δευτερόλεπτα πίσω του. Μια ακόμα επιβεβαίωση, πως η Ferrari είναι εξαιρετικά γρήγορη σε ένα γύρο.

Ξανά 1-2 οι Σάινθ και Λεκλέρ

Η Ferrari έχει, στα τελευταία επτά Grand Prix, κερδίσει πέντε pole position. Το πρόβλημα της ομάδας είναι, πως κατά τη διάρκεια του αγώνα χάνει την ταχύτητά της και συνήθως δεν κρατάει τις θέσεις, τις οποίες κερδίζει στις κατατακτήριες. Δυνατές φάνηκαν και οι McLaren. Οι Λάντο Νόρις και Όσκαρ Πιάστρι ήταν ταχύτατοι, πριν η ομάδα φωνάξει και τους δυο στα γκαράζ της ομάδας, σε μια περίεργη ομολογουμένως κίνηση. Οι οδηγοί της McLaren ήταν τελευταίοι στην κατάταξη των ελεύθερων δοκιμαστικών. Στο στρατόπεδο των παγκόσμιων πρωταθλητών η χρήση μόνο των σκληρών ελαστικών έφερε τον Μάξ Φερστάπεν στα 1.061 δευτερόλεπτα μακριά από τις Ferrari. Ο Τζορτζ Ράσελ, περσινός νικητής στη Βραζιλία, ήταν τρίτος στην κατάταξη, ελπίζοντας, ότι η Mercedes θα είναι και αυτό το Σαββατοκύριακο δυνατή, έτσι ώστε να μπορέσει να επαναλάβει τον περσινό του θρίαμβο. Ο Λιούις Χάμιλτον με τη μέση γόμα ήταν πολύ πίσω, στη δωδέκατη θέση.

F1 Brazil 2023 p1 p2

Έκπληξη της Haas

Ο αγωνιστικός διευθυντής της Haas, Γκίνθερ Στάινερ ήταν απόλυτα ικανοποιημένος με την επίδοση του Νίκο Χούλκενμπεργκ. Ο Γερμανός ήταν τέταρτος, ενώ ο team mate του Kέβιν Μάγκνουσεν 10ος.

Brazil P4 P10

Η εμφάνιση του Άλεξ Άλμπον ψηλά στην κατάταξη είναι πλέον σύνηθες φαινόμενο. Η Williams του Ταϊλανδού ήταν πέμπτη, ενώ ο Λόγκαν Σάρτζεντ ήταν ένατος – μια ακόμα εξαιρετική επίδοση για τους μπλε. Στην έκτη θέση ήταν ο Λανς Στρολ με την Aston Martin του, ενώ ο team mate του, Φερνάντο Αλόνσο ήταν 11ος.

Διαφορετικές γόμες

Οι ομάδες στη μια και μοναδική περίοδο ελεύθερων δοκιμαστικών – μιας και έχουμε το Σάββατο Sprint Race και αργότερα σήμερα τις κατατακτήριες- δεν χρησιμοποίησαν ίδια γόμα ελαστικών. Έτσι, η Red Bull προτίμησε να τρέξει, δοκιμάζοντας τη σκληρή γόμα και στα δυο μονοθέσια. Τόσο ο Φερστάπεν όσο και ο Πέρεζ θα μπορούσαν να ήταν κοντά στους πρώτους, αν είχαν φορέσει μαλακή γόμα στα μονοθέσιά τους. Ο Μαξ έγραψε τον 16ο χρόνο, ενώ ο Πέρεζ τον 18ο.

Απόψε οι κατατακτήριες

Αργότερα το απόγευμα- για την Ελλάδα απόψε στις 20.00 – ξεκινούν οι κατατακτήριες δοκιμές, οι οποίες θα καθορίσουν τη σειρά εκκίνησης του αγώνα της Κυριακής. Αύριο θα έχουμε αγώνα Sprint Race, οπότε και το πρόγραμμα του Grand Prix Βραζιλίας έχει διαφοροποιηθεί. Έτσι σήμερα έχουμε ελεύθερες δοκιμές και τις κατατακτήριες. Ενώ αύριο η μέρα είναι αφιερωμένη στο Sprint Race. Tη Κυριακή είναι, όπως πάντα, ο αγώνας.