Site icon TheCars.gr

F1 – GP Σιγκαπούρης 2024: Αποτελέσματα και βαθμολογίες των οδηγών

Ο Λάντο Νόρις κυριάρχησε στο Grand Prix της Σιγκαπούρης, μειώνοντας περαιτέρω τη διαφορά του από τον Μαξ Φερστάπεν  στο Πρωτάθλημα των Οδηγών στους 52 βαθμούς.

Ο Όσκαρ Πιάστρι τερμάτισε 3ος, σημειώνοντας ένα διπλό βάθρο για τους ηγέτες του Πρωταθλήματος Κατασκευαστών McLaren στο Marina Bay Circuit.

Άπιαστος ο Λάντο Νόρις στη Σιγκαπούρη

Παρά όλες τις συζητήσεις για το ότι δεν κατάφερνε να ηγηθεί μετά τον πρώτο γύρο από τις προηγούμενες πέντε pole positions, δεν υπήρξαν τέτοια προβλήματα για τον Νόρις αυτή τη φορά, ο οποίος έκανε το ιδανικό ξεκίνημα για να ηγηθεί του Grand Prix της Σιγκαπούρης .

Ο Νόρις σιγά-σιγά απομακρύνθηκε από τον Φερστάπεν  στο πρώτο stint, με τη McLaren να ζητά τη δημιουργία μίας διαφοράς πέντε δευτερολέπτων. Μέχρι τον 15ο γύρο, την είχε αυξήσει στα εννέα δευτερόλεπτα.

Ο Άλεξ Άλμπον της Williams, έγινε ο πρώτος που αποχώρησε στον 17ο γύρο, με το FW46 του να χάνει ισχύ καθώς επέστρεφε πίσω στο pit lane. Ο Νόρις, ήταν τώρα 12 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Φερστάπεν .

Ο Χάμιλτον ήταν ο πρώτος από τους τρεις κορυφαίους που μπήκαν στα pits στον 19ο γύρο, θεωρώντας  ότι ήταν πολύ νωρίς, καθώς ο Νόρις συνέχισε να απομακρύνεται από τον Φερστάπεν, με το προβάδισμά να αυξάνεται πάνω από 20 δευτερόλεπτα, μέχρι τον 26ο γύρο.

Ο Φερστάπεν μπήκε στα pit στον τριακοστό γύρο και άλλαξε σε σκληρά ελαστικά, καθώς ο Νόρις ανέφερε πιθανή ζημιά στο μπροστινό φτερό. Ο ηγέτης του αγώνα είχε «βρει» στο φράγμα στη στροφή 14.

Ο Νόρις συνέχισε να χτίζει το προβάδισμά του, αλλά χτύπησε στον τοίχο στη στροφή 10, κάνοντας τον ταχύτερο γύρο.

Από εκεί και πέρα, ο Νόρις «κλείδωσε» τη νίκη έναντι του Φερστάπεν, ενώ ο Πιάστρι έκανε διπλό το βάθρο της McLaren, αφού προσπέρασε και τις δύο Mercedes.