Grand Prix Ουγγαρίας 2024: Πρώτη νίκη για τον Πιάστρι - Τα αποτελέσματα του αγώνα

Ο Όσκαρ Πιάστρι, πέτυχε την πρώτη του νίκη σε Grand Prix στην Ουγγαρία μετά από μία δραματική εξέλιξη, καθώς ο συμπαίκτης του στη McLaren, Λάντο Νόρις, καθυστέρησε να επιστρέψει το προβάδισμα στον Αυστραλό, ο οποίος το είχε χάσει λόγω της στρατηγικής της ομάδας.

Αφού το δίδυμο της McLaren βρέθηκε μαζί με την Red Bull του Φερστάπεν στην εκκίνηση, ο Πιάστρι βγήκε μπροστά στη στροφή 1 και από εκεί, προηγήθηκε για μεγάλο μέρος του Grand Prix. Ωστόσο, όταν ο Νόρις μπήκε πρώτος στα pit stop στο δεύτερο γύρο – φαινομενικά για να καλύψει τον Χάμιλτον που ακολουθούσε – ο Βρετανός ήταν αυτός που βγήκε μπροστά.

Αυτό, οδήγησε την ομάδα να ζητήσει αρκετές φορές από τον Νόρις να επιστρέψει τη θέση στον συμπαίκτη του, μια εντολή που φαινόταν να διστάζει να ακολουθήσει για πολλούς γύρους. Ωστόσο, στον 68ο γύρο από τους 70, ο Νόρις επιβράδυνε και επέτρεψε στον Πιάστρι να τον προσπεράσει.

Ο 23χρονος συνέχισε και πήρε τη νίκη, δύο δευτερόλεπτα μπροστά από τον Νόρις. Εν τω μεταξύ, ο Λούις Χάμιλτον κατέκτησε την τρίτη θέση για τη Mercedes, έχοντας αντιμετωπίσει και εκείνος δυσκολίες, μετά από επαφή με τον Μαξ Φερστάπεν κατά τη διάρκεια μιας μονομαχίας προς το τέλος του αγώνα.

Grand Prix Ουγγαρίας 2024: Αποτελέσματα

f1 results

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Σαρλς Λεκλέρ για τη Ferrari, ενώ ο Φερστάπεν έπεσε στην πέμπτη και θα εξεταστεί από τους αγωνοδίκες για το περιστατικό με τον Χάμιλτον. Ο Κάρλος Σάινθ της Ferrari ακολούθησε στην έκτη θέση, μπροστά από την Red Bull του Σέρτζιο Πέρεζ που ανέβηκε αρκετές θέσεις, τερματίζοντας στην έκτη θέση έχοντας ξεκινήσει από την 16η.

Ο Τζορτζ Ράσελ κατάφερε επίσης να πάρει βαθμούς αφού ξεκίνησε 17ος και τερμάτισε 8ος, ενώ οι Τσουνόντα της RB και Λανς Στρολ της Aston Martin ολοκλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.

RedBull

Ο Φερνάντο Αλόνσο, έχασε για λίγο την είσοδο του στη δεκάδα τερματίζοντας 11ος με την Aston Martin, μπροστά από τον Ντάνιελ Ρικιάρντο που είχε μια απογοητευτική μέρα με την RB τερματίζοντας 12ος έχοντας ξεκινήσει από την 9η θέση.

Ο Νίκο Χούλκενμπεργκ τερμάτισε 13ος με την Haas, ενώ ο Άλεξ Άλμπον της Williams ακολούθησε στην 14η θέση και ο Κέβιν Μάγκνουσεν με την Haas στην 15η θέση.

Η αναζήτηση βαθμών για την Alfa Romeo Sauber συνεχίζεται καθώς ο Μπότας τερμάτισε στην 16η θέση, με τον Λόγκαν Σάρτζαντ της Williams πίσω του στην 17η θέση.

Το δύσκολο Σαββατοκύριακο για την Alpine συνεχίστηκε , με τον Εστεμπάν Οκόν να καταλαμβάνει την 18η θέση, ενώ ο Γκουανγιού της Alfa Romeo Sauber ήταν ο τελευταίος οδηγός που τερμάτισε και κατετάγη 19ος.

Ο Πιερ Γκασλί της Alpine ήταν ο μοναδικός οδηγός που εγκατέλειψε τον αγώνα, πιθανόν λόγω διαρροής του υδραυλικού συστήματος του μονοθεσίου.

4 Μύθοι για το ψυκτικό υγρό: Μπορώ να αναμείξω παλιό και νέο ψυκτικό υγρό;

F1: Ο εκνευρισμός του Φερστάπεν στο Ιταλικό GP και η σχέση του με τη Redbull

Μπαταρία αυτοκινήτου: Πώς και πότε να την αποσυνδέσετε