F1 - Grand Prix Λας Βέγκας: τίναξε την μπάνκα στον αέρα ο Φερστάπεν!

Ακόμα ένας εκπληκτικός αγώνας της Formula 1 για τον Μαξ Φερστάπεν, που κέρδισε στο ιστορικό Grand Prix του Λας Βέγκας, σπάζοντας το προσωπικό του ρεκόρ με 18 νίκες σε μια σεζόν. Ταυτόχρονα η Redbull έφτασε τις 20 νίκες σε μια σεζόν και συνεχίζουν ακάθεκτοι.

Όσοι πόνταραν στον οδηγό της Redbull βγήκαν κερδισμένοι, ενώ όσοι τα έπαιξαν όλα στον Λεκλέρ έχασαν ξανά.

Pole στις κατατακτήριες, ήττα στον αγώνα

Ο Μονεγάσκος δεν έχει καταφέρει φέτος να κερδίσει ούτε ένα γκραν πρι. Ενώ, είναι εξαιρετικός στις κατατακτήριες, στον αγώνα, είτε η ομάδα του, είτε ο ίδιος πέφτουν σε λάθη και η νίκη ξεγλιστρά μέσα από τα χέρια τους. Ο οδηγός της Ferarri έχει 12 Pole και δεν έχει μετατρέψει καμία σε νίκη. Μάλιστα, ο Λεκλέρ παραλίγο να χάσει και τη δεύτερη σίγουρη θέση, όταν έκανε ένα αβίαστο λάθος και ο Πέρεζ πέρασε μπροστά του. Ο οδηγός της Ferrari, όμως του τη φύλαξε για το τέλος, όταν με μια εκπληκτική κίνηση προσπέρασε τον ανήμπορο να αντιδράσει Μεξικανό.

Έτσι είχαμε ακόμα μια μάχη μέχρι τη γραμμή του τερματισμού με χαμένο ξανά τον Πέρεζ. Ίσως, η τύχη του Μονεγάσκου να ήταν διαφορετική, αν στον αγώνα είχε τη βοήθεια του team mate του Κάρλος Σάινθ.

Από δεύτερος, δωδέκατος

Ο Σάινθ ξεκίνησε τον αγώνα από τη 12η θέση, παρ’ όλο που στις κατατακτήριες ήταν δεύτερος με μικρή διαφορά από τον Λεκλέρ. Το δράμα του Ισπανού παίχτηκε στις πρώτες ελεύθερες δοκιμές της Παρασκευής, όταν το μονοθέσιο του, περνώντας πάνω από ένα καπάκι αποχέτευσης, διέλυσε στην κυριολεξία, μαζί και κάθε ελπίδα για τον Σάινθ να ανέβει σε ένα ακόμα πόντιουμ. Η ποινή, που δέχθηκε για αλλαγή της μονάδος ισχύος ήταν 10 θέσεις πίσω στη σειρά εκκίνησης – μια βαριά ποινή, για την οποία δεν έφταιγε ο Ισπανός. Ωστόσο, ο Σάινθ έκανε ένα εξαιρετικό αγώνα και κατάφερε να δώσει πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του, που παλεύει με τη Mercedes για τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα των κατασκευαστών. Ο Λεκλέρ με τη δεύτερη θέση και ο Σάινθ με την έκτη πριόνισαν τη διαφορά των 20 βαθμών από τη γερμανική ομάδα και ένα αγώνα πριν το τέλος της σεζόν είναι μόλις 4 βαθμούς πίσω.

Χάλια στις ελεύθερες, νίκη στον αγώνα

Ο Μαξ Φερστάπεν δεν είχε βρει το σωστό στήσιμο στο μονοθέσιο του σε καμία από τις ελεύθερες δοκιμές στο Λας Βέγκας και γκρίνιαζε. Στις κατατακτήριες ήταν τρίτος πίσω από τις δυο Ferrari, όμως όπως είπαμε ο Σάινθ ξεκίνησε 12ος και ο Μαξ βρέθηκε να εκκινεί δίπλα από τον Λεκλέρ. Στην εκκίνηση στρίμωξε τον Μονεγάσκο, του πήρε την εσωτερική και στην προσπάθεια του ο Λεκλέρ να ανακτήσει την πρώτη θέση, βγήκε από την πίεση του Μαξ, εκτός πίστας. Ο Φερστάπεν τιμωρήθηκε για αυτή του την κίνηση, με ποινή 5 δευτερολέπτων. Πιο πίσω, ο Αλόνσο και ο Χάμιλτον είχαν επαφές και έμειναν στις πίσω θέσεις, εξαιτίας του Σάινθ, ο οποίος χτύπησε από πίσω τον οδηγό της Mercedes. Ο Αλόνσο μάλιστα μπήκε στα πιτ για αλλαγή εμπρός αεροτομής.

Στον 4ο γύρο ο Λάντο Νόρις, έχασε τα φρένα στη στροφή 12 και καρφώθηκε στα προστατευτικά. Το αυτοκίνητο ασφαλείας μπήκε στην πίστα και ο Νόρις προληπτικά μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο. Ευτυχώς, ο Βρετανός της McLaren δεν έπαθε τίποτα.

Τους καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες

Στην επανεκκίνηση ο Φερστάπεν παρέμεινε στην κορυφή, ενώ τον 16ο γύρο, ο Σαρλ Λεκλέρ προσπέρασε τον Ολλανδό. Ο Μαξ μπήκε στα πιτ για να εκτίσει την ποινή του.
Στο 32ο γύρο είχαμε δράση, όταν ο Πέρεζ προσπέρασε τον Σαρλ Λεκλέρ και πήρε τα ηνία του αγώνα – τρίτος ήταν ο Πιάστρι και τέταρτος ο Φερστάπεν.
Όμως ο εκπληκτικός Φερστάπεν μέσα σε 4 μόλις γύρους τους πέρασε και τους τρεις και βρέθηκε στη φυσική του θέση. Ήταν πλέον πρώτος.
Ο Λεκλέρ πέρασε τον Πέρεζ και ανέβηκε ξανά δεύτερος, πίσω από τον Ολλανδό. Όμως, ένα ακόμα, αδικαιολόγητο λάθος του Μονεγάσκου, τον έφερε ξανά τρίτο. Ό,τι καλύτερο για τους θεατές, μιας και ο Λεκλέρ έκανε μια επική προσπέραση λίγα μέτρα πριν την καρό σημαία και πήρε ξανά τη δεύτερη θέση από τον Πέρεζ.
Στην 4η θέση ήταν ένας εκπληκτικός Οκόν, ενώ την πεντάδα συμπλήρωσε ένας άριστος Στρολ.

Στον τελευταίο αγώνα θα λυθούν όλα!

Επόμενος αγώνας στο Αμπού Ντάμπι, εκεί όπου Mercedes και Ferrari θα λύσουν οριστικά για φέτος τις διαφορές τους, ενώ οι ουραγοί της βαθμολογίας, θα τα δώσουν όλα για μια θέση στον ήλιο.

Στο πρωτάθλημα των οδηγών οι τρεις πρώτες θέσεις έχουν κλειδώσει με τους , Φερστάπεν, Πέρεζ και Χάμιλτον, ενώ οι, Σάινθ, Αλόνσο, Νόρις και Λεκλέρ θα παλέψουν για την 4η θέση.